Bedbank’te faiz oranları çok yüksek!

Bedbank, yani bizim yatak bankası diye sığca çevirdiğimiz ama arkasında bir okyanus olan terim. Bedbank otel toptancısıdır. Gerçek bir toptancı mantığı ile çalışır. Bedbank bir acenta çalışma modelidir. Bu çalışma mantığını siz seçersiniz ve bölgenizdeki maksimum otel ile anlaşıp bu otelleri xml bağlantılar ile son kullanıcıya satacak (perakendeci) acentalara verirsiniz. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz; “Her Bedbank B2B çalışır.” Basit bir işleyiş sistemi yaratılır. Konsantrasyonu bozacak faaliyet alanlarından vazgeçilir. Operasyon, tur, guest relation gibi. Sağlam bir online sistem kurulur. Az personel ile düşük kar marjlı yüksek volümlü satışlar hedeflenir.

Bölgenizdeki hemen hemen bütün otelleri kontratlayabilirsiniz. Düşük kar marjları ile %0,5 – %2 arasında çalıştığınız operatörün kapasitesine göre çalışırsınız. Konsantrasyonu kontratlama, aksiyon-kontenjan takibi üzerine kurarsınız. Mutlaka ama mutlaka iyi bir yazılım kullanmanız gereklidir. Dünya’da artık daha çok Asya kıtası, Uzakdoğu taraflarında revaçtadır. Çünkü bu bölgelerde otel sayısı fazla, Tur operatörünün ofis açması riskli ve maliyetlidir. Basıp gidip kontratlama yapamazsınız ama o bölgeye talep fazladır. Olmazsa olmazdır. Mutfak eşyaları satan bir dükkanda porselen tabak olmaması gibidir.

Türkiye’de bir zamanlar bedbank faaliyetleri olmuştur. Fakat türk acentalarının aç gözlülüğü ile ufak bir acenta bile 600 kontrat imzalayıp. Bu çalışma modelini anlamsızlaştırmıştır. Bedbank çalışma modeli global B2C acentaların (booking.com, expedia.com vb) varlığı ile yok olmuştur. Çünkü bu acentalar B2C haricinde B2B faaliyetlerine de girip değil 600 hotele 3500-4000 hoteli acentalara pazarlayabilir hale gelmiştir. Üstelik harika bir yöntemle. Bir acenta iseniz klasik şekilde kontrat müdürü, product elemanları ve rezervasyon elemanlarına ihtiyacınız vardır. Oysa B2C acentalar artık kontrat girişi ve rezervasyon takibini kendi sistemleri üzerinden hotellere devretmiş ve bu maliyetleri değil kenara atmak, kendi avantajlarına çevirmişlerdir. Bu sayede portfölyelerine inanılmaz sayıda hoteli eklemişlerdir.

Şaka gibi! Söyleseler inanılmaz bir uygulama iken internetin hızla gelişimi otelleri de kendilerini geliştirmeye itmiştir. Satış pazarlama departmanlarına kadrolarında daha önceden olmayan  Online Satış Elemanı adı altında istihdam yaratmışlardır. Bu gelişmelerde yakın gelecekte seyahat acentalarının ortadan kalkacağını ve bu rekabet karşısında sadece büyük tur operatörlerinin kendi uçak şirketleri ile sağlayacağı avantajlar sayesinde ayakta kalacağını akla getirmektedir. Hoteller artık sadece pazarlamasını değil satışınıda kendileri yapacaklardır.

Konuya ilave etmek istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz noktalar olursa lütfen yorum bırakınız!

%d blogcu bunu beğendi: