DMC misiniz?

Nedense biz böyle kısaltmaları çok seviyoruz. Çünkü kısaltmaları herkes bilmez. Siz bu cümleyi kullandığınızda etrafınızda bir kelebek etkisi yaratırsınız. Otelcilerde en çok GOP (ci-o-pi) kısaltmasını sever. Bunlar havalı kelimelerdir ama içini doldurmazsanız balonunuz patlayıverir. DMC yazılır, Di-Em-Si okunur.

DMC (Destination Management Company)

Turizm mevzuatında 1618 nolu Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği kanunu seyahat acentasını şöyle tanımlar;

e) Seyahat acentası: Kâr amacı ile turistlere turizm ile ilgili bilgiler vermeye, paket turları ve turları oluşturmaya,
turizm amaçlı konaklama, ulaştırma, gezi, spor ve eğlence hizmetlerini görmeye yetkili olan, oluşturduğu ürünü kendi veya diğer seyahat acentaları vasıtası ile pazarlayabilen ticarî kuruluşu,
ifade eder.
Bu kategoride profesyonel olarak turizm ile uğraşanlara bu yazıyı yazdığımdan paket tur, tur operatörü ve seyahat acentaları tanımlamalarını yapmayacağım. Bu sektörde çalışıyorsanız seyahat acentası tanımının ne kadar yetersiz kaldığını görürsünüz.
Oysa birde DMC’ler vardır. Yabancı operatör ve acentaların ihtiyaçları neticesinde doğmuş DMC’ler bulundukları ülkede veya bölgede turizm tedarikçisi olarak profesyonel hizmetler verirler. Türkçeye motomot çevirirseniz Bölge Yönetim Şirketi’dir. Son kullanıcıya değil operatörlere/acentalara hizmet ederler. Büyük tur operatörleri için farklı ülkelerde ofis açmak, beraberinde bir çok masrafı getireceği için, o ülkede/bölgede bu işi yapan taşeronlarla çalışmak daha mantıklıdır. Taşeron tabiri, her ne kadar profesyonel hizmete uygun bir kelime olmasada temelde bu mantıkta çalışır. Çünkü DMC’ler klasik seyahat acentası tanımının tersine paket tur oluşturup satmazlar. Operatörlere product, operasyon, guest relation vb gibi hizmetleri sunarlar. İlk başlarda bu ilişkiler TO-DMC gibi centilmen bir şekilde yürürken, zamanla yüksek rekabet ortamı bu centilmenliği bitirip iş modelini TO-DMC1-DMC2-DMC3 gibi herkese mavi boncuk dağıtmaya, tavşana kaç tazıya tut demeye dönmüştür. Yani kendi elleri ile yarattıkları sistemi kendi elleri ile dejenere etmektedirler.
Bu ilişkileri çok iyi dengeleyen operatörler olduğu gibi, 2 gün sonra ne yapacağı belli olmayan 4 gün sonrada batan operatörler olmuştur.
Türkiye’de en bilinen DMC’yi örnek verecek olursak;
TANTUR : Tantur 1977’de kurulmuştur. Daha sonra TUI tarafından satın alınıp TUI’nin DMC’si haline gelmiştir. TUI ve grubun alt operatörlerinin kontratlarını, operasyonlarını yönetmektedir. Kısa bir tarihçesine bakalım;
1977  13 Ekim 1977’de Tantur Turizm Sehayat Ltd. İstanbul’da %100 Türk sermayesi ile kuruldu.
1998  TUI AG, Tantur’un %50 hissesini aldı
2000   TUI AG Tantur’un %100 hissedarı oldu
2007   TUI AG ile First Choice Holidays birleşti ve tüm ülkelerde benzer iş yapan firmalarının birleştirilmesine karar verildi
2009   TUI AG’ye ait Tantur ile First Choice Holidays’e ait Hotelbeds Türkiye birleşti ve şirketin hisseleri TUI Travel Plc’ye devredildi.
Bir DMC birden fazla operatörün işlerini yapabilir. DMC’ler ayrıca kendi web sayfaları üzerinden son kullanıcılara konaklama satarlarsa Bedbank olurlar. Hem Tur Operatörü hem DMC hemde Bedbank olan bildiğim tek firma 25 yıllık ODEON TOUR’dur. Tabi Rus pazarı ağırlıklı çalıştıkları için Tur Operatörleri’nin isimleri farklıdır. Coral, Wezyr gibi. Ayrıca Tantur’un aksine bir çok ülkede Odeon adı altında DMC ofisleride vardır.
Peki DMC’ler neler yapar;
– Satış değil Operasyonel çalışırlar.
– Bölgesindeki oteller ile kontratlar yapar
– Transfer ve Tur faaliyetlerinde bulunur.
– Bölgedeki operatör müşterilerine rehberlik hizmetleri sunar
– Bölgesindeki misafir şikayetlerini operatör adına takip eder.
– Bölgesinde sunduğu ürünlerin (hotel) fact sheet ve görsel tedariğini sağlar.
%d blogcu bunu beğendi: