B2B ve B2C nedir?

İlk yazımı turizmde önemli 2 kavram olan B2B ve B2C’nin ne olduğunu anlatarak başlamak istiyorum. Turizm’de B2B ve B2C hem seyahat acentaları açısından hemde oteller açısından değerlendirilebilir. Ben otel açısından değil daha girift acenta açısından yazacağım. Yazımın en sonunda oteller içinde kısa bir özet bulabilirsiniz.

Her iki kavramda aslında e-ticaret (e-business) ile ortaya çıkmıştır. Elektronik Ticaret Koordinasyon Kurulu (ETKK) Hukuk Çalışma Grubu’nun 8 Mayıs 1998 tarihli raporunda elektronik ticaret; “bireyler ve kurumların, açık ağ ortamında internet ya da sınırlı sayıda kullanıcı tarafından ulaşılabilen kapalı ağ ortamlarında intranet yazı, ses ve görüntü şeklindeki sayısal bilgilerin işlenmesi, iletilmesi ve saklanması temeline dayanan ve bir değer yaratmayı amaçlayan ticari işlemlerin tümünü ifade etmektedir.” şeklinde tanımlanmıştır. B2B ve B2C’de elektronik ticaretteki satış ve pazarlama modelidir.

b2b

 

B2B (Business to business)

Toptancıdan perakendeciye bir çalışma şekli olarak düşünebilirsiniz. Varolan acentaların bir çoğunun çalışma şeklidir. Klasik seyahat acentası mantığıdır. Acenta fiyatları otelden alır ve alt acentalara verir. Kar marjı düşük tutulur ve sürümden kazanım amaçlanmaktadır. Fiyatı daha çok kullanıcıya ulaştırmak hedeflenir. Eğer satış ve pazarlama faaliyetleriniz yeterli değilse bu satış modelini benimseyebilirsiniz. Fiyatı alan alt acentada ister son kullanıcıya fiyatları çıkar istersede yine düşük kar marjı ile kendi alt acentalarına fiyat çıkar. Alt acentalar, hiçbir zaman düşük kar marjı ile satışa çıkamazlar aksi takdirde B2C çalışan acentaların satışlarını kesmişler olurlar. Yani haksız fiyat rekabeti oluşur. Şöyle düşünün tatile gitmek istediğiniz bir hotel için fiyat araştırması yapıyorsunuz. Nerede ucuzsa ordan alırsınız. Sonuçta satın aldığınız ürünün nereden alırsanız alın aynı ürün ve hizmet olduğunu bilirsiniz.

b2c

 

B2C (Business to consumer)

Toptancıdan son kullanıcıya gibi düşünebilirsiniz ama aslında perakendeciden son kullanıcıya çalışma şeklidir. Çağdaş turizmin çalışma şeklidir. Bugün bir çok acenta online olarak bu şekilde çalışır. Mantık olarak fiyatların daha uygun olması beklenirken aslında B2B ile aynı fiyatları kullanılır. Bunun nedeni seyahat acentalarının mâduriyetini engellemektir. Ortalam %20 ile %40 kar marjları kullanılır.

Yaptığınız işi eğer başka ticari şirketlere yapıyorsanız B2B çalışıyorsunuz demektir.

Yaptığınız işi eğer son kullanıcıya yani müşteriye yapıyorsanız B2C çalışıyorsunuz demektir.

 

Konuya ilave etmek istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz noktalar olursa lütfen yorum bırakınız!

%d blogcu bunu beğendi: